PROF. DR. SEMAHAT DEMİR

PROF. DR. SEMAHAT DEMİR

İstanbul doğumlu Prof. Dr. Semahat Demir, Hasan Ali Yücel İlkokulu’nun ardından orta ve lise eğitimini Robert Kolej’de tamamladı. Lisans eğitimini İTÜ Elektronik Mühendisliği’nde yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği, Rice Üniversitesi’nde (Houston, TX, ABD) Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği üzerine iki ayrı dalda yüksek lisans derecesi aldı.

Rice Üniversitesi’nde Elekronik ve Bilgisayar Mühendisliği’nde doktora, Johns Hopkins Üniversitesi’nde (ABD) ise Biyomedikal alanında Postdoktora yaptı. ABD ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde Biyomedikal, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında profesörlük unvanıyla ders verdi.

Akademik özgeçmişinde 25’ten fazla ülkede 301’i davetli olmak üzere 400’den fazla konferans verdi ve 130 yayını bulunuyor. Hakkında yazılmış 200’ün üzerinde de makale sayılabilir. Ulusal ve uluslararası alanda pek çok akademik liderlik programına seçildi. Çalışmalarıyla bugüne kadar 154 bilim ve hizmet ödülüne layık görüldü.

ABD’de National Science Foundation (NFS)’da Biyomedikal Mühendisliği Program Direktörlüğü (tek Türk direktör) başta olmak üzere dünyada bilimin gelişmesi, yeni bilim dallarının oluşması ve gelecek 10-15 yılda uygulamaya geçerek, ürünlere dönüşmesini sağlayacak fonların da yöneticiliğini yaptı.

ABD için Kök Hücre Mühendisliği ve Beyin Bilgisayar Ara Fazı başta olmak üzere, çok önemli uluslararası inceleme programlarını ve raporlarını yönetti. 2009’da ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD-Türkiye arasında bilim diplomasisini yönlendirmek üzere “Bilim Elçisi” ünvanını aldı.

ABD’de yayımlanan “Bilim ve Kamu Diplomasisi” raporuyla iki ülke arasında  2010’da imzalanan  Bilim ve Teknoloji Anlaşması’na temel oluşturdu.

Prof. Demir, akademik kariyer yapmış bir aileden geliyor. Babası İTÜ’den emekli, inşaat ve deprem mühendisi, öğretim üyesi, Türkiye’de birçok üniversitenin kuruluşunda görev yapmış; Türkiye, ABD, Almanya, Fransa, Japonya ve Kıbrıs’ta 15’ten fazla üniversitede ders vermiş ‘Hocaların hocası’ olarak  bilinen Prof. Dr. Halit Demir. Annesi iktisatçı, üniversite öğretim görevlisi Güner Demir. ABD, Almanya ve Türkiye’de özel sektörde üst düzey görevlerde bulunan kız kardeşi Sıddıka Demir Velipaşoğlu, ABD’de Kadın Mühendisler Derneği’ne kuruluşundan bu yana geçen 60 yılda seçilen ilk yabancı başkan. 9 kişilik Yönetim Kurulunda, iki Türk kız kardeş olarak görev yaptılar. Rahmetli ağabeyi Asım Demir de; ABD, Almanya ve Türkiye’de özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalışmış bir isim.

“Kalbin matematiği çözüldü, beyin çözülürse duygusal robot yapılabilir” diyen Prof. Demir, hem endüstri hem akademi hem de hükümet düzeyinde çalışmış, konusunda aranan bir bilim insanıdır.

Yılın Genç Mühendisi, Yılın Yükselen Lideri, Atatürk Kızları Ödülleri gibi bazı ödülleri, kız kardeşi Sıddıka Demir Velipaşoğlu ile farklı yıllarda almış, MEB İlköğretim 3. sınıf Hayat Bilgisi kitabında adı “İnsanlığa hizmet etmiş, yaşayan Türkler”in arasında.