BİNGÖL’DE TARIM VE HAYVANCILIK ÇALIŞTAYINA BÜYÜK İLGİ

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu (TÜMBİKON) ve Zikte Bölgesi Sürdürülebilir Kalkınma Platformu (ZİKTESÜRKAP) işbirliğiyle Tarım – Hayvancılık ve Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayı gerçekleşti.

TÜMBİKON ve ZİKTESÜRKAP işbirliği ve Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (TÜMBİAD), Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası, Bingöl İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği, Bingöl İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin paydaş olarak katıldığı, Tarım ve Hayvancılık konularının ele alındığı “Bingöl İli Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayı” 27- 28 Ekim tarihleri arasında Bingöl Üniversitesi Fuat Sezgin Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Can Çobanoğlu’nun yaptığı ve 5 oturumda gerçekleşen çalıştay, alanında uzman profesörler ve STK temsilcilerinin sunumlarıyla devam etti. Bingöl İli tarım ve hayvancılık sektörü başta olmak üzere, Bingöl ili doğal kaynakları, jeotermal ve sağlık turizmi gibi potansiyeli olan doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetimi ve yatırım potansiyellerinin ele alındığı çalıştayın sonuç bildirgesinin yakın bir zamanda açıklanacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜMBİKON Genel Başkanı Cevdet Akay, Tarım – Hayvancılık ve Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayının başarılı bir şekilde sonuçlandığını ve beklediklerinden daha fazla ilgi gördüğünü ifade etti. Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Bingöl özelinde ele aldığımız ve ülkemizin can alıcı konularının başında gelen Tarım ve Hayvancılığın enine boyuna değerlendirildiği, alanında uzman akademisyenlerimizin uzun süren çalışmalarının nihayetinde gerçekleştirdikleri sunumları hepimiz için aydınlatıcı ve yol gösterici rehber olmuştur. Hocalarımızın sunumlarından edineceğimiz fikirlerle böylesi hayati bir konuyu ülkemiz için sorun olmaktan çıkarıp ülkemize değer katacak büyük bir zenginlik kaynağı oluşturması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yüksel YALOVA Tarım Uygulamalarında 4.0, Prof. Dr. Turgut AYGÜN Bingöl İli Küçükbaş Hayvancılık Potansiyeli ve Kırsal Kalkınmada Önemi, Prof. Dr. Alaaddin YÜKSEL Bingöl’de Havza Bazlı Doğal Kaynaklarının Yatırım Potansiyelleri, Prof. Dr. Şefik TÜFENKÇİ Küresel Isınma ve Tarım, Dr. Burhan BAHADIR Bingöl İli Tarım ve Hayvancılık Potansiyeli, Ahmet ÇİBİK Bingöl İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Yatırımları, Doğan KOÇ Bingöl İli Büyükbaş Hayvancılık Yatırımları ve Yapılması Gereken Çalışmalar, Ali KAYSADU Bingöl İli Küçükbaş Hayvancılık Yatırımları ve Yapılması Gereken Çalışmalar, Prof. Dr. Ali Rıza DEMİRKIRAN Bingöl İli Halifan Linyit Sahasının Gübre Potansiyeli Olarak Değerlendirilmesi, Prof. Dr. Şener AKINCI Türkiyenin Biyolojik Zenginlikleri ve Tarımsal Uygulamalar, İsa TELİMEN Bingöl İli Doğal Kaynakların Yatırım Potansiyeli, Öğr. Gör. Fatih ÇAKAR Bingöl İli Jeotermal Sektörü ve Sağlık Turizmi Açısından Değerlendirilmesi, Doç. Dr. Nusret ÖZBAY Bingöl İli Bölgesel Kalkınmasında Üniversite-Kamu-STK-Sanayi İşbirliğinin Önemi, Zir. Yük. Müh. Erdoğan YENER Bingöl İli Kırsal Kalkınmasında SÜTAŞ’ ın önemi, Dr. Ezgi DOĞAN Bingöl İli Kırsal Kalkınmasında Gül ve Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ULUPINAR Kırsal Kalkınma ve Bingöl’de Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Önemi, Prof. Dr. Recep YILDIZHAN Bölgesel Kalkınma Sürecinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü, Eğit.-Yazar Fırat ATAN, Bingöl İli Tarihi ve Turistik Potansiyelinin Turizm Destinasyonu Açısından Değerlendirilmesi, Öğr. Gör. Semra CAMUKA Bingöl İli Kırsal Kalkınmasında Kadın Ve Üretim, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet USLU Bingöl İli Sosyo-Ekonomik Yapısı Ve Kırsal Kalkınma konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çalıştaya TÜMBİKON Genel Başkan Vekilleri, Prof. Dr. Yüksel Yalova, Can Çobanoğlu, Hakan Gültekin, Hayri Ülgen, Metin Keskin;  TÜMBİKON İcra Kurulu Başkan Vekilleri Ayşe Çebi, Doç. Dr. Nur Ündey, Begüm Sakin; TÜMBİKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Şener Akıncı; TÜMBİAD Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Yıldızhan; TÜMBİAD Genel Başkan Vekilleri Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, Av. Vahit Kaya; TÜMBİAD Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Yurttaşer; TÜMBİAD Denetleme Kurulu Başkanı Medeni Deveci’nin yanı sıra Bingöl İlinden ZİKTESÜRKAP Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, Başkan yardımcısı Fırat Atan ve daha birçok katılımcı katıldı.